Excimer Laser


+A A-


Excimer Laser Tedavisi Nedir?

Excimer laser tedavisi 20 yılı aşkın bir süredir kırma kusurlarının tedavisinde başarı ile uygulanan bir lazer yöntemdir. Halk arasında Göz Çizdirme olarak da bilinmektedir. Excimer laser gözümüzün kornea (camsı tabaka ) sına uygulanır ve kornea yeniden yeniden şekillendirilerek miyop, hipermetrop ya da astigmatı gibi kırma kusurları tedavi edilir. Excimer laser Femtolasik, lasik Lasek ve PRK gibi değişik yöntemlerle göze uygulanabilir excimer lazer tamamen bilgisayar kontrollü cihazlar kullanılarak yapılmaktadır. Bu cihazlar CE ve FDA onaylıdır.

Excimer laser yöntemi ülkemizdede 20 yılı aşkın bir zamandır güvenle kulanılmaktadır. Bu süre içerisinde gerek laser cihazlarında, gerekse uygulama tekniklerinde bir çok teknolojik değişiklikler olmuş ve her değişiklik ile hasta rahatlığını daha üst düzeye taşıma ve daha az komplikasyon oluşması sağlanmıştır İlk uygulanan PRK yöntemi ile uygulamaya giren Excimer laser, günümüzde femtolasik yöntemine kadar gelişim göstermiştir.

Kimlere Excimer Laser Tedavisi Uygulanır?

18 yaşını tamamlamış ve son bir yıl içinde göz numaralrında ilerleme olmayan ,göz yapısı laser tedavisine uygun olan miyop hipermetrop ve astgmatı olan kişilere uygulanabilir

*Miyoplar: Miyoplarda göz normalden daha uzun olduğu için görüntü retina tabakasının önüne düşer ve hasta uzakda bulanık görür.

*Hipermetroplar: gözün ön-arka uzunluğu daha kısa olan hastalardır, dolayısı ile görüntü retinanın arkasına düşer. Bu gözlerde yakını görme problemi uzak görmeye göre daha fazladır.

*Astigmatizma: Göz yüzeyi belirli bir aksta basık olduğundan hem uzak hem de yakın görme azalır.

*Presbiyopi: İnsanlarda yaşa bağlı olarak göz merceğindeki elastikiyetin azalması sonucu genellikle 45 yaş sonrası ortaya çıkan yakın görme güçlüğüdür. Doğal yaşlanma sürecinin sonucu olarak kişiler yakın görme için ortalama 45 yaş sonrası yakın gözlük kullanırlar veya uzak gözlüklerine ilave 2. bir yakın gözlüğüne ihtiyaç gösterirler.

Excimer Laser Uygulama Yöntemleri :

PRK: Excimer Laser’in ilk uygulama yöntemidir. Burada kornea üzerinde epitel olarak adlandırılan son derece ince canlı doku spatül denilen bir kazıyıcı ile kazınır. Kornea yüzeyi yaklaşık 9 mm. bir alanda tamamen epitelsiz hale getirildikten sonra Excimer laseruygulanır. kazınan bu epitel dokusu 24 ila 48 saatte kendiliğinden tekrar oluşur Operasyon sonrasında ağrı yanma batma sulanma oluşur. Şikayetler üç dört gün içersinde geriler ve hasta günlük hayatına döner.

LASİK:

LASIK kırma kusurlarının tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. 18 yaşını dolduran ve son 1 yılda gözlük numarasında değişim olmayan hastalara bu tedavi uygulanabir. Lasik uygulanabilmesi için göz deki kırılma kusurunun ve göz ün yapısının uygun olması gerekmektedir. Bu amaçla tüm hastalara ayrıntılı bir göz muayenesinin yanı sıra kornea tabakasının özelliklerini gösteren bir dizi tetkik uygulanır. korneal tomografi korneal topografi ve pakimetri yapılır.

LASIK ile 12,0 dereceye kadar miyopi 6 dereceye kadar hipermetrop ve astigmat tedavi edilebilmektedir. Lasik öncesinde kontakt lens kullanımına ara verilmesi önemlidir. Yumuşak lens kullanan hastaların en az bir, sert lens kullananların en az üç hafta lens kullanmaması uygun olacaktır

Lasik PRK’ya göre hasta için daha ağrısız bir yöntemdir operasyon sonrası yanma batma sulnma olsada birkaç saat içinde geçer.

Görmenin düzelmesi daha hızlıdır. Hastalar bir gün sonra normal görmelerine kavuşurlar

numaraların tekrar oluşma olasılığı çok azdır

Lasik ile Miyopide 12 dereceye kadar olan numaralara uygulanabilir.

Lasik yönteminde temelde 2 basamak vardır;

1-) Korneal Flep Oluşturulması: kornea tabakasının üst kısmında 120 mikron kalınlığında 9 mm çapında korneal flep femto saniye lazerle oluşturulur

2-) Excimer Laser ile tedavi; korneal flep kaldırıldıktan sonra korneal yataga lazer tedavisi uygulanır ve açılan kapak tekrar kapatılır

Lasik ağrılı mıdır?

Lasik tekniği damla anestezi sayesinde tamamen ağrısız ve çok kısa süren bir operasyondur.operasyon sonrasında yanma batma sulanma birkaç saat sonra düzelir.

FEMTO LASİKgüvenli bir yöntem midir ?

Lasik yada femto lasik operasyonları sağlık yönetmiliklerine göre güvenli yöntemlerdir. Ayrıca bu yöntemlerde kullaılan cihazlar CE veFDA tarafındanda onaylanmıştır

Lasik operasyonu riskli midir?

Lasik operasyonu yapılan tetkikler sonrasında korneası ince olan ve kornea tabakası normalden daha bombe olan hastalarda risklidir . Bu hastaklara lasik operasyonu yapılamaz . Bu durumda farklı bir teknik uygulanır.

Femto-lasik yöntemi refraktif cerrahideki en önemli gelişmelerden birisidir. Mekanik hiç bir girişime izinmeyen tamamen bilgisayar kontrollü çalışan sistem, lasik için gerekli korneal kesiyi bıçaksız son derece güvenilir ve benzeri görülmemiş bir hassasiyetle laser ile yapmaktadır. Bu sayede komplikasyon oranı çok azdır.

WAVEFRONT (KARTAL GÖZÜ) TENOLOJİSİ:

Bazı gözlerde miyop, hipermetrop veya astigmat gibi görme kusurlarına ilave olarak Aberasyon olarak adlandırdığımız, gözün kornea tabakasındaki düzensiz adacıklara bağlı gözün optik düzensizlikleri mevcuttur. Aberasyonlar gece görüşü ve görme keskinliğinde azalmaya neden olabilir. Genellikle Kartal Gözü olarak bilinen bu tedavide son derece hassas olarak çekilen topografi ile korneadaki bu düzensizlikler saptanarak hastanın miyopisi, hipermetropisi veya astigmatizmasının tedavisine ilave olarak bu adacıklar da düzeltilir. Bu hastaya ilave olarak kendi gözlüğü ile görmesinden bile daha iyi bir görme keskinliği ve gece görüşü sağlar.

Excimer Laser tedavisi öncesi değerlendirme:

Excimer laser tedavisi öncesi yapılan tetkikler oldukça önemlidir. Bu tetkikler sonucu risk taşımayan uygun hastalara Excimer laser tedavisi uygulanmaktadır. Korneanın 3 boyutlu detaylı haritaları (kornea tomografisi) alınacak, kornea kalınlığı birçok noktadan ölçülecek ve kornea düzensizlikleri saptanacaktır. Bu işlemler sırasında gözünüze herhangi bir temas olmayacaktır.

Herkes Excimer Laser tedavisi olabilir mi?

Lasik öncesi gözünüzün mutlaka ayrıntılı bir şekilde üst düzey teknolojik cihazlarla değerlendirilmesi gerekir.Bununla birlikte18 yaş altı bireylere, keratokonus ,gebelik ve emzirme durumunda, katarakt, kornea opasitelerinde , kuru göz v.s. gibi bazı göz hastalıklarında, diabet ve immun kökenli sistemik hastalıklarda ve göz numaraları değişen kişilerde Excimer laser uygulanmaz

OPERASYON sırasında

* Excimer Laser yönteminde narkoz kullanılmaz, kişi şuuru yerindedir yanlızca gözü yüzeyel olarak uyuşturacak bir damla damlatılır.

* Gerek Excimer laser işlemi, gerekse flep kaldırma işlemi 1-2 dakika süren kısa işlemlerdir. Yeni laser teknolojisi ile laser süresi genellikle 1dakikadan az sürmektedir. Ancak gözün ameliyata hazırlanması süreci ile birlikte bunu göz başına 10 dakika gibi kabul etmek gerekir.

* Operasyon sırasında doktorunuz NE YAPACAĞINIZ nereye bakacağınız konusunda bilgilendirilecek. Bu sırada kendinizi sıkmamanızı ve gözünüzü oynatmamanızı öneririz. Ancak gelişmiş Excimer laser cihazlarında yüksek duyarlı göz takip sistemi olduğundan, gözünüzü oynatsanız dahi laser gözünüzü takip eder ve gerektiği kadar laser ışınını gerekli bölgeye uygular.

OPERASYON SONRASI:

* Operasyonun ardından gözleriniz kapatılmaz hastaneden ayrılabirsiniz

* Operasyon sonrası birkaç saati dinlenerek geçirmenizi tavsiye ederiz

* femto lasik sonrası birinci günde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Operasyon sonrası koruyucu güneş gözlüğü kullanmak ilk günlerde faydalıdır.

* Gözünüzü ovalamanız, bastırmanız ve kaşımanız sakıncalıdır.

* Reçete edilmiş damlaları istenilen şekilde kullanmanız gerekmektedir.

.