+A A-


Katarakt nedir? Nasıl oluşur?

Katarakt gözümüzün renkli kısmının arkasında bulunan kendi doğal merceğimizin saydamlığını kaybetmesi sonucu oluşan görme bozukluğudur. Doğal merceğimiz ya da diğer ismiyle doğal lensimiz her mesafeden göze gelen ışınları görme noktasına düşürerek uzak ve yakında net görmemizi sağlar.

Katarakt bir yaşlılık hastalığı mıdır? Hangi yaşlarda başlar?

Katarakt hastalığı sebepleri farklı olsa da doğuştan başlayarak her yaşta görülebilir. En çok karşılaştığımız senil katarakt 50 – 60 yaşından sonra doğal merceğin saydamlığını kaybetmesi sonucu görülür. 70 yaş sonrası birçok insanda az ya da çok katarakt başlamıştır

Katarakt neden oluşur?

Kataraktın erişkinlerdeki en önemli nedeni lens dokusundaki yaşlanmaya bağlı değişikliklerdir.
Genetik sebepler metabolik hastalıklar, anne karnında geçirilen bazı enfeksiyon hastalıkları, gebelikte ilaç kullanımı, ve travmalar doğumsal katarakta sebep olabilir.
Göze gelen travmalar, göz yaralanmaları
Göz içi iltihapları (üveit Behçet )
Şeker hastalığı gibi sistemik hastalıklar
Kortizon steroid gibi ilaç kullanımı
Radyasyon ya da ultraviyole ışınlarına maruz kalma katarakt hastalığına sebep olabilir.

Katarakt hastalığının tedavisi nasıl yapılır? İlaçlar kataraktı önler mi?

Kataraktın hastalığının tedavisi cerrahidir.
Bazı ilaçlarla deneme çalışmaları olsa da henüz etkili değildir.
Katarakt cerrahisinde kullanılan akıllı lensler (trifokal mercekler )doğal merceğimizin fizyolojisine yakın oldukları için başarı şansı çok yüksek ve tedavi edicidir.

Kataraktın belirtileri nelerdir?

•Giderek artan buğulu görme
•Özellikle geceleri artan kamaşma güneş ışığında görmenin ciddi azalması
•Gözlük numaralarında hızlı değişim
•Gece görüşünde belirgin azalma
•Araba kullanırken zorlanma
•Kirli görme kataraktın belirtisi olabilir

Katarakt operasyonu ne zaman yapılmalıdır? Ameliyatın bir zamanı var mıdır?

Görme ihtiyacı kişiden kişiye farklı olduğu gibi operasyon zamanı da kişiden kişiye göre değişmektedir. Kişinin görmesi günlük yaşantısını etkilemeye başladığında operasyon zamanı gelmiş demektir. Örneğin bir otobüs şoförünün gözünde gündüz görme azalması yapmasa da gece parlamasına sebep olan hafif bir katarakt başlangıcının tedavi edilmesi gerekebilir. Yani görmemiz işimizi ya da günlük aktivitemizi kısıtlmaya başladığın da kataraktın tedavi edilmesi gerekmektedir.
Katarakt, göz tansiyonunu yükseltiyorsa katarak hızlıca opere edilmelidir.
Şeker hastalarında diabetik retinopati tedavisini engelliyorsa opere edilmelidir.
Kozmetik olarak gözümüzde sorun yaratıyorsa ameliyat edilmelidir.

Katarakt operasyonu nasıl yapılır?

SON 20 YILDIR katarakt ameliyatları, FAKOEMULSİFİKASYON adı verilen yöntemle yapılmaktadır. İğnesiz, dikişsiz ve ağrısız güvenli bir cerrahidir.

Katarakt cerrahisinde esas amaç gözümüzün içindeki buğulanmış, opaklaşmış olan merceği alıp yerine yapay olarak üretilmiş göz fizyolojimize ve gözümüzün ölçülerine uygun uzağı ve yakını görmemizi sağlayan teknolojik olarak üst düzeyde ömür boyu saydamlığını koruyabilen bir mercekle değiştirmektir. Teknolojik gelişmeler sayesinde bugün katarakt cerrahisi
-Günübirlik bir işlemdir hastanede kalmaya gerek yoktur.
-İğnesiz damla anestezi uygulanır.
-Operasyon 10-15 dakika sürer
-Operasyon sırasında göze mikro cerrahi bıçaklarla 2.2 mm kesi yapılarak göze girilir. ve merceğin ön yüzeyinden yuvarlak bir kapak çıkartılır. katarakt dokusu fakoemülfikasyon ( ultraonik parçalama )yontemiyle temizlenir. Daha sonra yapılan kesiden akıllı mercek (lens) göz içine konulur. Son olarak göz içi antibiyotik konulur.
Dikiş atılmadan tamamlanan operasyondan sonra göz bir gece bandajla kapatılır.

Ameliyat sonrasında gözümüz antibiyotikli ilaç ile kapatılır. Ertesi gün göz doktorunuz tarafından açılır. Bir daha kapatmaya gerek yoktur. Doktorunuzun verdiği ilaçları tavsiye ettiği gibi kullanılmalıdır.

Son yıllarda katarakt cerrahisi devrim niteliğine bir gelişmeyle femtosaniye lazerde dahil olmuştur hastanemizde kullanılan yöntem, ‘’Femtosaniye Lazerli Katarakt Cerrahisi’’ dır.

Femtosaniye Lazer kullanımı sayesinde, artık katarakt ameliyatları klasik fako yöntemine göre çok daha güvenli, emniyetli, konforlu ve komplikasyon riski en aza indirilmiş bir şekilde mikron hassasiyetinde bilgisayar kontrolünde yapılabilmektedir.

Femto katarakt yönteminde yine hastanın gözü damla ile uyuşturulur. Lazerde daha önceden planlanan tedavi mikro kesilerle yapılır bıçak kullanılmaz. Katarakt dokusunu temizlemek için hasta mikroskop altına alınır. Lazerle Yapılan kesilerden girilerek parçalanan katarakt materyali emilir. Yatağı hazırlanan akıllı lens (mercek) göz içi yerleştirilir ve antibiyotik verilerek göz bandajı ile kapatılır.

Femtosaniye Lazerli Katarakt Cerrahisinin, Klasik Fako Yöntemine Üstünlükleri Nelerdir?

Gözde yapılan kesiler bıçak kullanmadan mikro kesilerle femtosaniye laserle yapılır.
Minumum hata için işlem bilgisayar kontrolünde yapılır.

Operasyon süresi kısaldığı için gözün zarar görme ihtimali daha azdır.

Merceğin ön yüzeyinde açılan kapak kapsuloreksis şekli ve büyüklüğü özellikle akıllı lens implantasyonu için çok önemli olduğundan kapsuloreksisin lazerle istenilen büyüklükte yapılması operasyon için çok önemlidir. Bu sayede göz içi merceği kapsül içine düzgün şekilde yerleştirilir ve göz içi lensi olması gerektiği gibi düzgün durur.
Femtosaniye lazer ile katarakt operasyonunda kataraktlı doku etrafa hiç zarar vermeden çok küçük parçalara bölünür kataraktın gözden emilmesi sırasında hiç enerji açığa çıkmaz ve gözde doku hasarı oluşmaz.

Klasik fako yönteminde, tüm aşamalar cerrah eliyle yapıldığından, bu zar her zaman aynı düzgünlükte açılamayabilir ve bunun sonucu olarak da, içine konulan yapay mercek desantralize olabilir. Bu durumda kaliteli mercek de takılsa sonuç tatmin edici olmayabilir.

Katarakt operasyonunda özellikle multifokal, trifokal ya da torik göz içi lens uygulanacaksa ameliyat başarısını arttırmak ve merceklerden maximum performansı sağlamak amacıyla , , ‘’Femtosaniyekatarakt ’ yöntemi seçilmelidir

Katarakt operasyonlarında kullanılan merceğin özellikleri

Katarakt operasyonu esasında gözdeki bozulmuş merceğin alınıp yerine yapay fonksiyonel bir merceğin konulma işlemi olduğundan nerdeyse tüm katarakt operasyonlarında göz içi mercek yerleştirilir.

Göz içi lensleri çok farklı özelikte olsa da esas olarak materyal ve fonksiyon olarak ayrılırlar. Materyal olarak hidrofilik ve hidrofobik olarak ayrılan göz içi mercekleri fonksiyon olarakta tek odaklı yada çok odaklı olarak ayrılmaktadır. Daha önceleri kullanılan merceklerin çoğu tek odaklı iken günümüzde çok odaklı (multifokal trifokal trifokal torik akıllı lensler) mercekler tercih edilmektedir.

Tek odaklı merceklerle genelde uzak mesafe net görülürken yakın için yakın gözlüğü kullanmak zorunlu olmaktadır.Buna karşın günümüz de akıllı lensler (trifokal ) sayesinde katarakt operasyonları sonrasında uzak yakın gözlük ihtiyacı ortadan kalkar.

Ayrıca akıllı merceklerde kullanılan asi ferik kesim ve özel filtreler sayesinde görüş kalitesi ve güvenliği artırılmıştır.

Ayrıca kullanılan lenslerin sahip olduğu CE ve FDA sertifikaları da önemli bir özelliktir.

Operasyon öncesi hazırlıkta neler yapılır?

Ameliyat öncesi hastanın sistemik hastalığı kullandığı ilaçlar not edilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçla operasyon öncesi kesilmelidir.

Ameliyata gelirken en az 6 saat öncesinden hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Yanınızda bir refakatçi bulundurmanız size yardımcı olması açısından iyi olabilir. Makyaj ve takılarınızı çıkarmanız gerekecektir. Gözünüze birtakım damlalar damlatılacağı için göz bebeğinizde büyüme olacaktır.

Ameliyatta anestezi yapılır mı?
Katarakt operasyonu damla anestezi uygulanarak yapılan bir işlemdir. Heyecanlı hastalar için operasyon esnasında bazı hafif sakinleştirici ilaçlarla heyecan giderilebilir ama genel anesteziye ihtiyaç yoktur. Genel anestezi çocuk hastalarda tercih edilir. İğne ile yapılan lokal anestezi bazı özel durumlarda tercih edilir.

Ameliyat sonrası bakım gerekir mi?
Ameliyat sonrası özelillikli bir bakıma ihtiyaç yoktur. Operasyon günü hasta taburcu edilir ve göz bandajlı halde evde istirahat edildikten sonra göz bandajı doktorunuz tarafından bir gün sonra açılır ve bir daha kapatmaya ihtiyaç yoktur. Operasyon sonrası birici günden sonra göze üç gün su vurulmamalı ve ovuşturulmamalıdır. Verilen ilaçlar doktorunuz tarafından tarif edildiği gibi en az 15 gün boyunca kullanılmalıdır. Yüzünüzü yıkamak, banyo yapmak, eşya taşımak, namaz kılmak, spor yapmak, işe başlamak, denize ve havuza girmek gibi şeyleri hekiminize danışarak yapınız. .ilaçlarınızı doktorunuza danışmadan değiştirmeyin, azaltmayın veya kesmeyin. İlaçları uygularken damlalık veya pomat kutusunun ucu göz kapağı, kirpik, cilt, el, kâğıt, peçete gibi yerlere değdirilmemelidir. Operasyon sonrasındaki 1. gün, 1. hafta, 1. ayda kontrolleri yapılır. Bu zaman zarfında göz damlalarıyla hem gözün iyileşmesi hem de mikrop kapmasına karşı korunması sağlanır. Ameliyat sonrası takip süresi ve yapılacaklar konusunda doktorunuzun uyarılarını dikkatle alınız.

Katarakt tekrarlar mı?

Katarakt ameliyatı sırasında katarakta sebep olan kataraktlı mercek alındığı için yeniden katarakt oluşmaz. Merceğin içine yerleştirildiği zar zamanla kesifleşebilir. Bu halk arasında “ikincil katarakt” olarak isimlendirilse de aslında katarakt değildir. Bu oluşum genellikle lazerle kolayca tedavi edilebilir.