Sıkça Sorulan Sorular


+A A-


Op. Dr. Adnan İPÇİOĞLU göz sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor.

Göz sağlığını korumak için neler yapılması gerekir?

Göz sağlığını korumak için doğuştan itibaren belirli zamanlarda kontrol amaçlı göz muayenelerin yapılması gerekir. Bu erken teşhis için çok önemli. Erken teşhis tedavinin yarısıdır.

Lazer tedavisi nedir?

Lazer tedavisi halk arasında göz çizdirme diye de bilinen gözlükten kurtulma operasyonlarıdır. Değişik teknikler şeklinde uygulanabilir. (no touch, lasik gibi) başarı sansı çok yüksektir. İyileşme süresi çok kısadır.

Lazer ameliyatıı ne kadar sürer?

Lazer ameliyatları ameliyat odasına girdikten sonra çıkana kadar ortalama 15 dk. gibi bir zamanda biter. Gerçek lazer uygulama süresine baktığımızda saniyelerle konuşmak daha doğru olur.

Lazer sonrası numaram yeniden oluşur mu?

Lazer sonrasında numaranın tekrar oluşabileceği durumlar yapılan tetkiklerle %99 biline bilse de çok nadir olarak küçük numaralar şeklinde geri dönebilir. Hastalara olabilecekler konusunda zaten gerekli bilgi verilir.

Lazer olunca göz sıfırlanır mı?

Lazer sonrası hedeflenen numara 0 ya da ona yakın bir numaradır. Kişinin göz yapısı uygunsa numarası sıfırlanır.

Yeniden lazer uygulanabilir mi?

Lazer sonrası tekrarlayan numaralar kişinin gözü müsaade ediyorsa tekrarlanabilir. Çok nadir yapılan operasyonlardır.

Lazer sonrasında kontakt lens veya gözlük kullanılabilir mi?

Lazer sonrasında oluşan numaralar ayrıntılı bir şekilde tetkik edilir. Gözlük ya da kontak lens tedavisi tercih edildiyse kontak lens ya da gözlük kullanılabilir.

Lazer ameliyatı sonrasında ağrı olur mu?

Lazer operasyonu sonrası gözde geçici yanma batma ve sulanma şikayeti olabilir. Operasyon sonrası oluşan ağrılar geçici ve hafiftir. Basit ağrı kesiciler kullanılabilir.

Lazer ameliyatı için belli bir yaş sınırı var mı?

Lazer operasyonları için minimum yaş 18 ve üzeridir. 50 yaşından sonra gözlükten kurtulmanın diğer seçeneklerini göz ardı etmemek gerekir.

Multifokal(çok odaklı) mercekler ne işe yarıyor?

Multificaol mercekler operasyon sonrasında uzak ve yakın görmeyi sağlayan merceklerdir. Operasyon sonrasında uzak ve yakın gözlük kullanımını ortadan kaldırır. Katarakt ameliyatı ya da göz içi mercek uygulamalarında ihtiyaç halinde çoğu hastaya uygulanabilir. Genellikle damla anestezisi ile uygulanır. Operasyon süresi kısadır. İyileşme süresi birkaç gün ile sınırlıdır. Başarı oranı çok yüksektir.

Göz değerleri düşük birisi ameliyat olabilir mi?

Lazer operasyonları kişinin tercihi üzerine yapılan operasyonlardır. Gözlük ihtiyacı günlük aktivitesini kısıtlayacak kadar yüksek olan hastalar operasyon yaptırabilir. Genellikle numara sınırı yoktur.( 2 numara ve üzeri)

Lazer ameliyatı kanamalı bir ameliyat mıdır?

Lazer operasyonları gözün ön kısmında bulunan damarsız saydam tabakada yapıldığı için operasyon sırasında kanama oluşmaz.

Astigmat lazerle kaybolur mu?

Astigmatta gözlük ihtiyacı oluşturan kırma kusurlarından biridir. Lazer ile tedavisi mümkündür.

Hastasının iki gözüde aynı gün ameliyat edilebilir mi?

Lazer operasyonları, rahatsızlık iki gözde ise engel bir durum yoksa iki göze de aynı anda uygulanabilir.

Kataraktın iyileşme süreci ne kadardır?

Katarakt ameliyatları artık mikro kesilerden yapıldığı için sorunsuz bir ameliyat sonrasında ilk günden itibaren hastalar günlük aktivitelerine kavuşabilirler. Yine de hastaların birkaç gün dinlenmeleri önerilir.

Katarakt ameliyatından sonra gözlük takılır mı?

Standart bir katarakt ameliyatından sonra en azından bir yakın gözlük ihtiyacı olsa da operasyon planlanırken multifocal ya da multifocal toric mercekler kullanılarak ameliyat sonrasında ki gözlük ihtiyacı ortadan kaldırılabilir. Bu durum önceden hastayla görüşülmeli ve ameliyat süreci buna göre planlanmalıdır.

Katarakt ameliyatında göze dikiş atılır mı?

Katarakt ameliyatlarında günümüzde mikro kesili fako cerrahisi alttın standarttır. Normal bir fako cerrahisinde göze dikiş atmaya gerek yoktur.

Katarakt ameliyatını geciktirmenin bir zararı var mıdır?

Katarakt hastalığı yavaş ya da hızlı ilerleyen bir rahatsızlıktır. Bu süreçte göz içi merceği matlaşırken sertliği de giderek artacaktır. Sert kataraktlarda kataraktı parçalamak için daha çok enerjiye ihtiyaç duyulur. Bu yüzden kataraktın erken dönemlerde alınması daha faydalıdır. Çok ilerlemiş kataraktlarda merceği tutan bağlarda gevşeklikte olacağından ameliyat sürecini zorlaştıracaktır. Daha da ileri durumlarda kendiliğinden sıvılaşan katarakt materyali göz içine yayılabilir göz içine yayılarak görmeyi tehdit edebilir. Bu durumlarda acil ameliyat gereklidir.

Katarakta ameliyatından sonra hastanede yatmak gerekir mi?

Katarakt ameliyatları genellikle ayaktan tedavi şeklinde uygulanır. Damla anestezisi ile yapıldığından uyanma sürecine ihtiyaç yoktur. Operasyon sonrası birkaç saatlik dinlenme taburcu olmak için yeterlidir.

Katarakt ameliyatı olmak için görmenin iyice azalması mı gerekir?

Katarakt ameliyatının zamanı kişiye göre değişiklik göstermesine rağmen genellikle kişinin gündelik aktivitesini kısıtlamaya başladığında yapılır. Günümüzde kataraktın olgunlaşması diye bir durum söz konusu değildir.

Lazer ya da mercek yerleştirme operasyonu geçiren kişiler denize ya da havuza hemen girebilirler mi?

Bu tür operasyonlardan sonra deniz ya da havuza girmeyi 15 günden sonra önermekteyiz.

Göz tansiyonu nasıl anlaşılır? İlk belirtileri nelerdir?

Göz tansiyonu genetik geçişte gösteren bir rahatsızlıktır. Görme alanında daralma görmenin zayıflaması ışıktan rahatsız olma ve ağrı gibi şikâyetler hastalığın ileri döneminde oluşan belirtilerdir. Bu belirtiler görüldüğünde hastalık zaten ciddi bir aşamada demektir. Bu yüzden erken teşhis göz tansiyonun tespit edilmesinde çok önemlidir. Göz tansiyonu hastalığı rutin kontroller sırasında tespit edilmelidir.

Gözlerde kaşıntı neden olur?

Gözlerde ki kaşıntının en önemli sebebi alerjik hastalıklardır. Bunun yanında günümüzün hastalığı göz kuruluğunda da çok sık görülen belirtidir. Kaşıntı sürekli ve giderek artan bir özellik gösteriyorsa göz muayenesi olunması gereklidir.